BATI KARADENİZ
BATI KARADENİZ
BATI KARADENİZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BATI KARADENİZ

BATI KAREDENİZİMİN ŞİRİN İL VE İLÇELERİNDEN HER ŞEY LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

AnasayfaBursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) I_icon_mini_portalAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Anahtar-kelime
En son konular
» iyi akşamlar................
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime15th Aralık 2012, 00:36 tarafından ASİCİDELİ

» HAYIRLI CUMALAR
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime14th Aralık 2012, 17:17 tarafından ASİCİDELİ

» GÜNAYDIN.....
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime14th Aralık 2012, 17:14 tarafından ASİCİDELİ

» ASİ BURADA
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime14th Aralık 2012, 17:02 tarafından ASİCİDELİ

» ÇOCUĞUM KASTAMONUYA GİDİYORUZ
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime23rd Ağustos 2012, 17:43 tarafından ASİCİDELİ

» Cide`nin ayak basılmamış saklı cennet koyu ve Kapısuyu HES`i
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime23rd Ağustos 2012, 17:38 tarafından ASİCİDELİ

» Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime11th Mayıs 2012, 23:08 tarafından ASİCİDELİ

» Fenerbahçe İmparatorluğu
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime11th Mayıs 2012, 22:59 tarafından ASİCİDELİ

» GÜNÜN SÖZÜ..............
Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime11th Mayıs 2012, 22:33 tarafından ASİCİDELİ

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
TakvimTakvim
Ortaklar
bedava forum

En bakılan konular
BOLU KARAMANLAR KÖYÜNDE HIDRALEZ COŞKUSU
kastamonunun çekme helva efsanesi
devrek bastonu
sinop ilimizin doğal güzellikleri
BANDUMA.........
SAHANDA PASTIRMALI YUMURTA
BARTINI TANIYALIM
EKŞİLİ PİLAV
iyi akşamlar................
SİYAH BEYAZ ŞEHİR FOTOĞRAFLARI
Anket

Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2)

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Empty
MesajKonu: Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2)   Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2) Icon_minitime25th Nisan 2012, 16:00

Sonda ifade edeceğim fikrimi baştan belirteyim Bursa’ya çalınan Kastamonu mayası rahatlıkla söyleyebilirim ki tuttu. İlgi tahmin edilenin çok üzerinde oldu. Doğrusu başta Bursalı yöneticiler, dernekçiler şaşırdıklarını ifade ettiler bu büyük katılıma.

Geçen haftaki yazımı şu cümle ile bitirmiştim: “Kastamonu ve Bursa gibi Anadolu’nun iki önemli tarih ve kültür şehrinin bu organizasyondan büyük faydalar sağlayacağını ve zenginleşerek ayrılacaklarını ve Bursa’ya çalınacak Kastamonu mayasının tutmasını umuyorum.” Bundan sonra bir aksilik olmazsa nisan ayı “Bursa’da Kastamonu Günleri” seriye bağlanacak ve gelenekselleşecek.

Aşılması gereken sıkıntılarda yok değil. Bursa’daki hemşerilerin top güllesi gibi sesinin çıkması için hep birlikte hareket etmesi ayrılık gayrılıklara son vermesi gerekiyor örneğin.

Gerek Bursa medyası gerek bizim Kastamonu basını elinden gelen tanıtım için çalıştı dört gün boyunca. Kültür ve sanat etkinlikleri, panel de vardı programın içeriğinde. Özellikle Tosya Musiki Cemiyeti söylemiş olduğu parçalarla tam not aldı izleyicilerden. Bursa medya mensuplarına son gün plaket, stantlarda Kastamonu’yu tanıtanlara ise katılım belgesi verildi.

Çok sayıda insanla görüşüp konuşma imkânı buldum. Organizasyon için olumlu ifadeler genellikle kullanılıyordu. Bursa’da yaşayan insanlar yaşadığı şehirden fazlasıyla memnundu. Yakından görüşme imkânı bulduğum Kastamonu basınından tanıdığım çok değerli gazeteciler Hüsnü Acar, Mine Özgür, Abdülkadir Akın, Mehmet Tuğcu, Sabahattin Büyükoral, Cengiz Muhziroğlu, Burhan Kendirci, Bursa basınından hemşerimiz yazar Esat Kaplan, Tiyatrocu Mehmet Salbaş gözüme ilk takılanlardı.

Her konuda yardımlarını esirgemeyen Bursa’da ev sahipliği yapan Bursa Kasder başkanı İsmail Tiftik’e ve ekibine, Yard. Doç.Dr. Mustafa Eğilmez’e, değerli meslektaşım Muhsin Fidan’a, aynı stantı paylaştığımız yazar arkadaşlarım Ata Erdoğdu, İlyas Kara ve Saffet Sarıkaya’ya mutluluğu çoğalan günler diliyorum.

Daha önceki yazımda ki önerimi yenilemek ihtiyacı hissediyorum. Muradiye Külliyesi içersinde yer alan Fatih Sultan Mehmet’in annesi Hatice Hüma Hatun’un kümbet tarzı türbesinin önüne doğru bilgilendirici yazılar içeren levhalar konulmalı, bu konu işlenmeli. Kastamonu ile Bursa arasında kurulan tarihi köprü daha sağlamlaştırılmalı.

Önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek “Kastamonu Günlerinde” Bursa’da “Kastamonu Kültür Evi” projesinin yanında özellikle de bu külliyeye etkinlik kapsamında geziler düzenlenmesi Hüma Hatun adına mevlid okutulması, konferans ve paneller düzenlenmesi bu organizasyonu daha köklü hâle getirecektir.

Usta edebiyatçı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ruhaniyetli şehirlerden” birisi olan anlattığı Bursa’dan ayrılırken içimde şimdiden bir burukluk ve hasret oluştu. Geleneksel hâle dönüşmesini ümit ettiğim “Bursa Kastamonu Günleri” bu şehri yeniden ziyaret için iyi bir fırsat olacak benim için.

25.04.2012 </A>
NailKÜÇÜK

kp

alıntıdır
http://karadenizliyim.yetkinforum.com

Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 5 Feshane`de Kastamonu Günleri Başladı
» 5. Feshane`de Kastamonu günleri`nin açılışını Bakan Hayati Yazıcı yapacak
» Feshane`de imza günleri