BATI KARADENİZ
BATI KARADENİZ
BATI KARADENİZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BATI KARADENİZ

BATI KAREDENİZİMİN ŞİRİN İL VE İLÇELERİNDEN HER ŞEY LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

AnasayfaKastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi I_icon_mini_portalAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Anahtar-kelime
En son konular
» iyi akşamlar................
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime15th Aralık 2012, 00:36 tarafından ASİCİDELİ

» HAYIRLI CUMALAR
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime14th Aralık 2012, 17:17 tarafından ASİCİDELİ

» GÜNAYDIN.....
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime14th Aralık 2012, 17:14 tarafından ASİCİDELİ

» ASİ BURADA
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime14th Aralık 2012, 17:02 tarafından ASİCİDELİ

» ÇOCUĞUM KASTAMONUYA GİDİYORUZ
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime23rd Ağustos 2012, 17:43 tarafından ASİCİDELİ

» Cide`nin ayak basılmamış saklı cennet koyu ve Kapısuyu HES`i
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime23rd Ağustos 2012, 17:38 tarafından ASİCİDELİ

» Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime11th Mayıs 2012, 23:08 tarafından ASİCİDELİ

» Fenerbahçe İmparatorluğu
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime11th Mayıs 2012, 22:59 tarafından ASİCİDELİ

» GÜNÜN SÖZÜ..............
Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime11th Mayıs 2012, 22:33 tarafından ASİCİDELİ

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
TakvimTakvim
Ortaklar
bedava forum

En bakılan konular
BOLU KARAMANLAR KÖYÜNDE HIDRALEZ COŞKUSU
kastamonunun çekme helva efsanesi
devrek bastonu
sinop ilimizin doğal güzellikleri
BANDUMA.........
SAHANDA PASTIRMALI YUMURTA
BARTINI TANIYALIM
EKŞİLİ PİLAV
iyi akşamlar................
SİYAH BEYAZ ŞEHİR FOTOĞRAFLARI
Anket

Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Empty
MesajKonu: Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi   Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi Icon_minitime11th Mayıs 2012, 23:08

Kastamonu’muzun özellikle ilçeleri ve köyleri için ulaşım ve iletişimi hakkında geçmişini anlatmak, bize bazı acı gerçekleri anımsatması gerekir. Geçmişin bu gerçeklerini azda olsa yaşayanlara anlatmak zor olmaz, ama o günleri hiç yaşamamış hele gurbet ortamında yetişmiş gençlere anlatmak pek kolay olmayacağı kanısındayım. Geçmişi çabuk unutmak ve yaşanmayanları dikkate almamak, bizlerin tipik özelliğidir.

Ulaşımın geçmişini önce kendi yaşamımdan örnekleyerek anlatmak istiyorum. Ben 8 Kasım 1940 Cide ilçesi Kuztekke köyü doğumluyum. Kuztekke şimdiki Şenpazar’ın merkezi sayılır. Şenpazar, o tarihten tam 14 yıl sonra ancak nahiye olabilmiştir. Kuztekke Cide arası ulaşımı yaya ve yaklaşık 11 saatte gidilir, kış bastırdığı zaman ise gidilmesi imkânsızmış. Bu yüzden ben doğduğumdan altı ay sonra TC vatandaşı olabilmişim. Çoğu insan değişik nedenler ile yaşını küçültür, ama benim için Kasım da doğup, bir yıl sonra kayıtlı olmam şansızlıklarımın da ilki sayılır.

Hazır Cide yollarını anlatmaya başlamışken, dinlediğim bir başka anı ile devam edeceğim. 1968 ile 1985 yılları arasında beraber çalıştığım ve 2004 yılında vefatına kadar devamlı görüştüğüm Sırrı Hıtay, 1935 ve 1936 yıllarında Kastamonu valisi olan Tevfik Talat Hıtay’ın oğludur. O yıllar henüz lise öğrencisi iken, yaz tatilinde babası ile Katamonu’dan Cide’ye Jeep ile 36 saatte gittiklerini ve çektikleri sıkıntıları ayrıntıları ile anlatmıştı. O anıdan sizlere yansıtmak istediğim, Anadolu’nun tam ortasında sayılan Kastamonu ve valisinin, en eski ve büyük bir ilçesine 36 saatte varabilmesidir.

Kastamonu’nun tüm ilçe ve köylerinde benim bildiğim yıllarda ulaşım şartları farklı değildi. 1950-51 döneminde bitirdiğim ilkokul diplomasına resim çektirebileceğim yakın mesafedeki yer Azdavay idi. 10-11 yaşımda iken, köyden satılmak üzere katırla yük götüren bir tanıdığın yanında yürüyerek 6 saate gittiğimiz Azdavay’dan, aynı gün geri dönüp bir 6 saat daha yürüme yorgunluğumu unutmam.

Bez ile karanlık çekim alanı oluşturulmuş ve sokakta kullanılan resim makinası ile ilk defa resim çektirişimi ve köyümden çıkarak gördüğüm ilk kasaba olan Azdavay, hep ilgi alanımda kalmıştır. Halen oralara gidip te Azdavay’ı göremeden gelirsem eksiklik hissederim. Aslında benim için olan bu özelliği değil, doğal güzelliği ve insanlarının içtenliği bakımından da görülmeğe değer bir yerdir Azdavay. Yaz aylarında doğal etkinliklerinin olduğu yerleri, Azdavay’dan başlayıp Pınarbaşı ve Cide’ye kadar uzanan doğa harikalarını gezmek için yakın olan ve rahatça kalınabilecek yerdir Azdavay.

Osmanlı döneminin önemli yerleşim yeri sayılan Kastamonu, ulaşımda olduğu gibi telgraf dışındaki direkt iletişimlerden de geç yararlanmıştır. 130 yılı aşkın zamandır yayın yapan gazeteleri olsa da bunların şehir merkezi dışına ulaştığını sanmıyorum. Telefon ve televizyon zaten her tarafta çok geç yaygınlaştı. Radyo yayını ve yayın alımındakidaki imkânsızlıklardan dolayı, Kastamonu ilçe ve köylerine yararı hayli gecikmiştir. Kuztekke de ilk radyo sesini 1949 yılında öğretmenimizin evinde duyabilmiştim.

Çocukluğumun geçtiği Şenpazar da, büyüklerimiz bir hafta on günlük gazeteleri okuyarak memleket bilgilerine ulaşıyorlardı. Kore savaşındaki şehit ve gazilerimizin haberlerini, on gün eski tarihli gazetelerden, ninelerimize ve analarımıza okuduğum için biliyorum bunları. O zamanlar daha çok elimize geçip okuyabildiğimiz gazete, cumhuriyetin ilk gazetesi ve adı da Cumhuriyet ti. Sanırım bu yüzden, yazıdan çok resim ağırlıklı boyalı gazetelerden daha sıcak bakmışımdır temiz ve aydınlık görünümlü Cumhuriyet’e.

Her ilçemiz adına gazetelerin olduğunu küçük bir araştırma ile görebiliriz. En son ilçeler arasındaki Şenpazar’ımıza birçok imkânlar geç gelmiştir. Halen ayda bir çıkan tek gazetesi “Şenpazar’ın Sesi”, bu yıl 21. yılına ulaşmıştır. Bu gazetenin isim babalığı, büyük üstat Rıfat Ilgaz’a ait olduğunu, 21. Yıl tanıtımından öğrendim. Gazete yoluyla iletişimin ve bilgilenmenin değerini anlayabilen olarak ilk başlatan merhum Cevdet Öztürk ve sonrasında devam ettiren Muzaffer Erdem’e şükran borçluyuz.
</A>
HüsnüARSLAN
http://karadenizliyim.yetkinforum.com

Kastamonu için Ulaşım ve İletişim Geçmişi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kastamonu`nun en yaşlı bakkalı anlatıyor
» Bursa Kastamonu Günleri’nin Ardından(2)
» 5 Feshane`de Kastamonu Günleri Başladı
» Kastamonu`nun en yüksekten akan şelalesi nerede?
» Dünyanın nadir tatlarından biri: Kastamonu buğdayı